Pasy w przemyśle – rodzaje i zastosowanie

Od lat pasy znajdują swoje praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. W zależności od specyfiki, warunków pracy oraz urządzenia używane są pasy o różnych właściwościach, strukturze jak i wykonane z różnych materiałów. W poniższym artykule przedstawiamy podział pasów stosowanych w różnych aplikacjach przemysłowych i nie tylko.

Pasy napędowe – najczęściej stosowana grupa

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne, pasy napędowe stanowią rodzaj cięgna napędowego, którego zadaniem jest przenoszenie napędu przekładni pasowej. Budowa pasów napędowych jest wielowarstwowa co decyduje o wielu możliwych zastosowaniach. W zależności od przeznaczenia i warunków pracy pasów, stosowane są różne materiały składowe.

Istnieje szereg czynników warunkujących wykorzystanie konkretnego modelu pasa napędowego. Wśród nich wymienić należy czas pracy, obroty napędu oraz jego moc. Równie istotna jest średnica kół napędowych a nawet ilość i częstotliwość uruchamiania układu napędowego. Nie bez znaczenia jest także moment obrotowy jak i ułożenie samego napędu.

Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w przemyśle pasów należą pasy napędowe płaskie, pasy zębate oraz pasy klinowe.

Pasek napędowy płaski najczęściej używany jest w rolnictwie i stosowanych tam maszynach. Przez wzgląd na trudne warunki pracy, prosta konstrukcja pasa idealnie wpasowuje się w to zastosowanie. Innym aspektem przemawiającym za zastosowaniem pasów napędowych płaskich jest także możliwość pracy przy dużych odległościach między wałami. Obecnie coraz częściej pasy te stosowane są w transporcie wewnętrznym stanowiąc element wyposażenia przenośników taśmowych.

Pasy klinowe

Równie popularne i często stosowane są pasy klinowe. Ich konstrukcja cechuje się większym stopniem skomplikowania a często wyposażane są dodatkowo w uzębienie wpływające na precyzję ruchu a także zwiększające elastyczność. Pasy klinowe posiadają przekrój trapezowy i tworzą swoisty wieniec bezkońcowy. Najczęściej zbudowane są one z kilku warstw, w tym z warstwy nośnej zbudowanej z linek, warstwy gumowej bądź z innego elastycznego materiału. Warstwa ostatnia to zazwyczaj mieszanka gumy i tkaniny. Taka struktura gwarantuje optymalną rozciągliwość i twardość pasa.

Pasy zębate

Pasy zębate są elementami przekładni zębatych pasowych i możemy je podzielić na pasy zębate z metra i z rękawa. Przez wzgląd na ich budowę i zastosowanie specyficznych zębów, pasy te stosowane są w układach, w których nie występuje lub nie może występować poślizg pasa. Przez to, że nie wymagają dużego napięcia, nie stanowią znaczącego obciążenia dla łożysk, przekładni i wałów. Dzięki tym właściwością pasy napędowe zębate stały się jednymi z najpopularniejszych na rynku.

 

Pasy napędowe na zamówienie

Oprócz standardowych rozwiązań na rynku wiele firm oferuje wykonywanie pasów napędowych na zamówienie, pod konkretną specyfikację i wymogi technologiczne maszyn i urządzeń. Takie podejście wiąże się z optymalizacją procesów produkcyjnych a te także z minimalizacją strat wynikających z postojów awaryjnych czy też serwisowych.

 

Możesz również polubić…