Transport ponadnormatywny – jak go zorganizować?

Czy Twoja firma musi przewieźć wielkogabarytowe ładunki takie jak maszyny rolnicze, elementy konstrukcji metalowych, sprzęt przemysłowy lub urządzenia dźwigowe? Nie wiesz, od czego zacząć organizację takiego transportu? Dowiedz się, jakie przedsiębiorstwa zajmują się realizacją tego typu usług i znajdź najlepsze rozwiązanie na przewóz towarów o niestandardowych wymiarach.

Czym charakteryzuje się transport ponadnormatywny?

Nie każdy przewóz maszyny przemysłowej czy metalowej konstrukcji będzie przekraczał przyjęte przez prawo normy. W takim przypadku organizacja transportu ponadnormatywnego nie będzie konieczna. Takie ładunki wymagają oczywiście odpowiedniego podejścia i zabezpieczenia. Nie trzeba jednak uzyskiwać specjalnych zezwoleń.

Transport ponadgabarytowy odbywa się, kiedy wspomniane limity zostaną przekroczone. Dopuszczalne w ruchu drogowym parametry zależą od państwa, na którego terenie odbywa się przewóz. Przewoźnik musi więc wziąć pod uwagę wiele czynników przed realizacją zlecenia.

Jak wygląda transport ponadnormatywny w Polsce?

Po przekroczeniu wymiarów ustalonych w prawie drogowym transport musi odbywać się na specjalnych naczepach niskopodwoziowych. W Polsce dopuszczalne parametry przewozu to:

  • długość – nie może przekraczać 18,75 m; wyjątkiem jest samochód z naczepą, którego maksymalny wymiar to 16,5 m,
  • szerokość – nie może być większa niż 2,55 m,
  • wysokość – pojazd łącznie z ładunkiem nie może być wyższy niż 4 m,
  • waga – dopuszczalna masa całkowita to 42 tony.

W przypadku przekroczenia limitów przewoźnik musi uzyskać odpowiednie zezwolenia transportowe na przejazd pojazdem ponadnormatywnym. Czasami prawo może wymagać też zaangażowania profesjonalnych pilotów oraz przygotowania infrastruktury drogowej i planu trasy.

Ładunki ponadnormatywne – o czym pamiętać?

Organizując przewozy wielkogabarytowych towarów, należy uwzględnić nie tylko przepisy ruchu drogowego i wymogi prawne dotyczące dopuszczalnych parametrów. Równie ważny jest cały proces logistyczny. Przygotowanie trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego przewoźnika i środka transportu. Jeśli transport ponadnormatywny obejmuje kilka państw, to trzeba upewnić się, czy konieczna jest znajomość języka urzędowego. Następnie przychodzi czas na zaplanowanie terminów załadunki i dostawy towarów. Poza tym pod uwagę należy wziąć też takie czynniki jak:

  • rodzaj ładunku,
  • trasa przejazdu,
  • wytrzymałość infrastruktury drogowej,
  • przeszkody pojawiające się na trasie,
  • pogoda.

Duże znaczenie ma współpraca z odpowiednimi firmami. Doświadczeni pośrednicy ułatwią przygotowanie całego przedsięwzięcia.

Jakimi pojazdami wykonuje się transport ponadnormatywny?

W przypadku pojazdów, które transportują wielkogabarytowe elementy i maszyny, najważniejszy jest nacisk osi. Nie może on przekraczać limitów ustalonych dla danej trasy. Samochody z ponadnormatywnymi ładunkami są zazwyczaj zbyt ciężkie, aby mogły swobodnie poruszać się po publicznych drogach.

Do przewozu maszyn rolniczych, elementów elektrowni czy ciężkiego sprzętu wykorzystuje się niskopodwoziowe platformy. Wybranie odpowiedniej naczepy wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Z pomocą przewoźnika można bez problemu dobrać najlepsze rozwiązanie.

Możesz również polubić…