Narzędzia do obróbki metalu

Obrabianie metalu to nie jest łatwa sprawa. Często potrzebujemy odpowiedni kształt danego profilu, jak i chcemy stworzyć coś, wymaga pomocy wytworu myśli technologicznej. O ile każdy z nas słyszał o zwykłej spawarce, może niektórzy bardziej zorientowani znają metody spawania jak TIG, MAG czy też wiedzą “piąte przez dziesiąte” o spawaniu gazowym. Na co dzień widzimy metalowe przedmioty, które są odpowiednio umodelowane, jednak nie zawsze zadajemy pytanie jak to się stało, że one tak wyglądają. W naszym artykule zaprezentujemy Ci 3 przedmioty, które potrafią czynić cuda w dziedzinie obróbki metalu. Zapraszamy!

Spawarka laserowa

Może zanim powiemy o cechach spawarki laserowej, to skupimy się na tym czym jest proces spawania laserowego. Polega on na stopieniu styków dwóch końców połączonych elementów. Jego zaletami w porównaniu do tradycyjnego spawania są: bezpieczeństwo, jak i trwałość spawu oraz łatwość łączenia elementów, a co najważniejsze spawy metodą laserową są praktycznie niewidoczne.

Spawarka laserowa składa się z lasera o różnej mocy, pistoletu spawalniczego, który jest połączony z laserem za pomocą światłowodu. Co ciekawe, spawarka laserowa zawiera tzw. szafę chłodzącą, dzięki której laser może pracować nawet w najtrudniejszych warunkach. Sam laser ma różną mocą: od 1000W do 3000W, natomiast jego szybkość zdecydowanie przewyższa tradycyjne spawarki, jak sam fakt łączenia drobnych elementów przebiega w zdecydowanie wygodniejszy sposób dla pracownika.

Cena takiego urządzenia jak się domyślacie nie jest mała. W zależności od zapotrzebowania i stan można zapłacić od kilkunastu tysięcy do nawet kwoty przekraczającej 100 tys. zł. Za używaną spawarkę laserową zapłacimy ok. 30-40 tys. zł.

Giętarka do rur i profili

Giętarki do rur i profili jak to mówi nazwa, służą do wyginania rur oraz profili. Na rynku mamy kilka rodzajów takich giętarek jak: trzpieniowe, beztrzpieniowe zwane też matrycowymi, dwugłowicowe oraz trójrolkowe.

Giętarki trzpieniowe charakteryzują się najwyższą jakością gięcia rur i profili cienkościennych. Ponadto mają funkcję push-bending polecają na tym, że wpuszcza się rurę do podajnika dzięki odpowiednio ustawionym rolkom i dzięki obracaniu rury możemy uzyskać dowolny kształt. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w przypadku budowy balustrad czy też skomplikowanych rozwiązań wymagających odkształcania.

Giętarki beztrzpieniowe stosujemy do zabiegów mało skomplikowanych technicznie. Za pomocą pozycjonera możemy powtarzać gięcia materiałów. Stosuje się je zazwyczaj przy drobnych pracach instalacyjnych.

Giętarki trójrolkowe służą do zginania rury za pomocą trzech rolek. Taki rodzaj giętarki pozwoli na bardzo dokładne minimalne zgięcia. Najczęściej stosuje się przy budowanie balustad, łuków okien czy też poręczy na klatkach schodowych

Prasa krawędziowa

Prasy krawędziowe to kolejne z urządzeń stosowane w systemie obróbki metalu metodą CNC. Występuje kilka rodzajów pras jak: hydrauliczne, elektryczne, pneumatyczne i mechaniczne.

Hydrauliczne są wykorzystywane do najtrudniejszych zadań, ponieważ ich nacisk jest do kilku ton, dzięki czemu mogą zgiąć najgrubsze blachy.

Elektryczna pozwala na zginanie mniejszych przedmiotów; nie ma takiej możliwości nacisku jak hydrauliczna, jednak jest szybsza i potrafi obrobić większą liczbę małych elementów w krótkim czasie.

Pneumatyczna różni się sposobem działania; natomiast zdecydowana większość jest tożsama z elektryczną.

Mechaniczna charakteryzuje się dokładnością oraz szybkością gięcia blachy

Możesz również polubić…