Do czego służą manipulatory przemysłowe?

W zakładach produkcyjnych oraz usługowych, takich jak np. firmy spedycyjne, wykorzystuje się różne urządzenia usprawniające pracę. Niektóre urządzenia prócz ułatwienia i przyspieszenia wykonywania zadań, mają pomóc zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Do takiego grona urządzeń możemy zaliczyć manipulatory przemysłowe.

Czym są manipulatory przemysłowe?

Manipulatory przemysłowe zostały stworzone z myślą o przenoszeniu przedmiotów o różnych kształtach i masie. Ich konstrukcja umożliwia wykonywanie tej czynności w sposób łatwy i precyzyjny, a co za tym idzie – bezpieczny dla ładunku. Ma również wpływ na tempo wykonywanej pracy, ponieważ skraca cykl roboczy.

Różne zakończenia ramion jakie mają manipulatory przemysłowe sprawiają, że można je dostosować do potrzeb jakie wynikają z specyfikacji procesu produkcyjnego lub usługowego. Mogą tutaj zostać użyte tradycyjne chwytaki, jak również podciśnieniowe.

Oczywiście nie wszystkie manipulatory przemysłowe są jednakowe. Mogą się różnić konstrukcją i wielkością. Dlatego ważne jest, aby dobierać te urządzenia pod kątem ciężarów i gabarytów ładunków, jakie będą przenosić. Zbyt ciężkie przedmioty mogą doprowadzić do uszkodzenia maszyny lub braku możliwości podniesienia ładunku.

Kiedy przydają się manipulatory przemysłowe?

W zakładach produkcyjnych często wykorzystuje się wiele maszyn. W przypadku produkcji towarów o znacznym gabarycie lub rozmiarze, przydają się manipulatory przemysłowe. Pozwalają swobodnie przemieścić obiekt, ale także go obrócić i utrzymać w danej pozycji, co bywa przydatne przy chociażby inspekcji danego produktu lub jego elementu.

Dla branż usługowych, manipulatory przemysłowe mogą okazać się równie przydatne. Przenoszenie np. palet z ładunkiem nie zawsze musi lub może odbywać się z użyciem chociażby wózka widłowego. Pamiętajmy również, że nie każdy ładunek jest wygodnie chwycić i przenieść. Czasami kształt nie pozwala przemieścić go najprostszymi metodami i w takiej sytuacji może przydać się manipulator przemysłowy z chwytakiem podciśnieniowym.

Wykorzystując manipulatory przemysłowe w zakładzie pracy, właściciel dba także o bezpieczeństwo swoich pracowników. Wynika to z faktu, że nie muszą oni dźwigać sami np. części, których nie można przetransportować na stanowisko pracy inaczej, niż podnosząc je i przenosząc. Pozwala to uniknąć kontuzji i wypadków w miejscu pracy.

Manipulatory przemysłowe zatem przydają się w branżach, które potrzebują bezpiecznych i wygodnych rozwiązań technologicznych, a zarazem znacząco wpłyną na tempo pracy.

 

Możesz również polubić…