Zrobotyzowane spawalnictwo przemysłowe

Roboty spawalnicze czy warto ?

Spawanie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej złożonym procesem produkcyjnym. Spawanie ręczne jest nadal najczęstszą metodą wytwarzania produktów. Jednak wiele firm wdraża aktualnie zautomatyzowane systemy spawalnicze. Inwestycje prowadzone są w celu podniesienia jakości, wydajności i rentowności produkcji.

Automatyzację procesów spawalniczych można podzielić na dwie podstawowe kategorie: półautomatyczne i w pełni zautomatyzowane. W przypadku spawania półautomatycznego, operator ręcznie ładuje części do uchwytu spawalniczego. Sterownik spawalniczy realizuje następnie proces spawania. Po zakończeniu spawania operator usuwa gotowy podzespół i proces rozpoczyna się ponownie.

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze

W przypadku w pełni automatycznego spawania robot spawalniczy wykonuje wszystkie zadania według zaprojektowanego cyklu pracy. Firma https://workbot.pl/, która jest integratorem robotów informuje jednak, że nie każda operacja spawania jest dobrym kandydatem do automatyzacji. Robotyzacja spawania przyniesie największe korzyści w przypadku, gdy jakość wysoka jakość spoiny jest bardzo ważna, lub gdy musimy osiągnąć bardzo dużą powtarzalność. Warto również zauważyć, że roboty spawają szybciej niż ludzie stąd czas realizacji zadań jest odpowiednio krótszy.

Spawanie robotem możliwe jest w technologii

– MIG MAG

– TIG

– LASEROWE

Jak więc widać w zasadzie można rozpatrywać spawanie wielu różnych materiałów, zależnie od przeznaczenia gotowego elementu.

Korzyści płynące ze spawania robotem

Zautomatyzowane systemy spawalnicze oferują trzy główne zalety: ulepszoną jakość spawania, zwiększoną wydajność i zmniejszenie zmiennych kosztów pracy.

Zautomatyzowane systemy spawalnicze zapewniają integralność spoiny dzięki elektronicznym sterownikom, które precyzyjnie określają czas spawania, odległość i ruch narzędzia spawającego.

Ponieważ spoina jest wykonywana tylko raz, wady są łatwo widoczne i wykrywalne. Zapewnia to natychmiastową kontrolę jakości.

Zmechanizowane spawanie zapewnia powtarzalne parametry wejściowe dla uzyskania bardziej powtarzalnych wyników. W tym wypadku na pewno lepsze są nowe manipulatory niż roboty używane, choć i znajdują swoje miejsce w przemyśle. Marcin Budziński z https://gieldarobotow.pl/ uważa, że przy odpowiednim doborze manipulatora można również skutecznie robotyzować spawanie.

Robotyczne cele spawalnicze zwiększają wydajność poprzez wyeliminowanie czynnika ludzkiego z procesu spawania. Dzięki temu praca może być wykonywana w znacznie szybszym tempie w porównaniu ze spawaniem tradycyjnym. Automatyzacja ruchów palnika oraz umieszczania części zmniejsza możliwość popełnienia błędu przez człowieka. Spawanie odbywa się tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie wymagania.

 

Możesz również polubić…