Co to jest ploter plazmowy i do czego służy?

Ploter plazmowy to nic innego jak urządzenie służące do cięcia. Taka wypalarka plazmowa jest łatwa w obsłudze, pozwala wycinać elementy z arkusza blachy i gwarantuje powtarzalność i precyzję cięcia. Przy użyciu plotera plazmowego możliwe jest wykonywanie bram, balustrad i wielu innych konstrukcji.

Możliwości plotera plazmowego

Ploter plazmowy jest urządzeniem niezwykle precyzyjnym, stosowanym zarówno do wycinania różnego rodzaju wzorów, jak i frezowania. Współczesne tego typu narzędzia znacznie różnią się od tych, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze nie tak dawno temu. Technologia zrobiła ogromny krok naprzód i obecnie do produkcji maszyn wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania dzięki, którym jest możliwe świadczenie usług na najwyższym poziomie. Wycinarka plazmowa swoim wyglądem przypomina stół i jest niezwykle skuteczna jeśli chodzi o wycinanie elementów z aluminium i blachy. Ploter plazmowy stanowi urządzenie dość wszechstronne, ponieważ może występować w kilku wariantach i posiadać zróżnicowane parametry użytkowe. Ważne jest, aby ploter był dopasowany do branży i jej specyfiki. Powszechnie wiadomo, że plazma nie jest odpowiednia do cięcia tworzyw sztucznych i w tym przypadku zaleca się używanie ploterów laserowych.

Co wyróżnia plotery plazmowe?

Podchodząc do tematu rzeczowo i konkretnie: plotery plazmowe tną z precyzją porównywalną do lasera. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest możliwość dopasowania ich do potrzeb, wymagań i specyfiki danej branży. Każda maszyna jest konstruowana na indywidualnie. Na uwagę zasługuje także oprogramowanie. W Polsce istnieją wyspecjalizowane firmy, które projektują i wykonują plotery, wyposażone w oprogramowanie w języku polskim. Jest to bardzo przydatne i znacząco ułatwia pracę. Załoga nie zawsze biegle posługuje się językiem angielskim, co może powodować liczne błędy i pomyłki. Skoro o oprogramowaniu mowa, to warto także zaznaczyć, że jest ono odpowiedzialne za sterowania i projektowanie.

Male engineer controlling process of cutting steel. CNC plasma laser cutting metal sheet with sparks. Brutal man with tattoo wearing in coveralls and white t shirt, holding folder.

Ile kosztuje ploter plazmowy?

Ceny ploterów plazmowych są dyktowane wieloma czynnikami. Z reguły wykonuje się je przez zespół profesjonalistów, doskonale znający potrzeby klienta, dlatego koszty mogą być bardzo różne, ale z pewnością będą adekwatne do jakości, a na tej, jak wiadomo, nie można oszczędzać. Wiele zależy od modelu, rodzaju i innych elementów wyposażenia, np. czy mamy do czynienia ze stołem wodnym czy też z suchym, czy posiada zbiornik retencyjny, czy ma opcje wycinania w profilach, no i oczywiście wymiary takiej maszyny.

Możesz również polubić…